PBS Kids Schedule

December, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Monday, October 10, 2022

Time
Show
12 a.m.
Odd Squad Welcome to Odd Squad
12:30 a.m.
Wild Kratts ANIMALS WHO LIVE TO BE 100 YEARS OLD
1 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Meets a New Friend/A New Friend at the Cloc
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Ibn Batutta/I Am Beulah Louise Henry
2 a.m.
Alma's Way Chacho Gets a Bath/Frankie's Four Feet
2:30 a.m.
Molly of Denali Eagle Egg Hunt/Dream Tube
3 a.m.
Rosie's Rules Abuelas Birthday/Cat Mail
3:30 a.m.
Rosie's Rules Rosie the Dog Sitter/Chef Rosie
4 a.m.
Rosie's Rules Sister Surprise/Rosies Twin
4:30 a.m.
Rosie's Rules Movie Night/Rosies Seashell Museum
5 a.m.
Nature Cat SPRING HUNTER 3000/THE CASE OF THE MISSING MOON
5:30 a.m.
Ready Jet Go! More Than One Moon/Visit to Mom's Office
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Cause and Effect/Good Vibrations
6:30 a.m.
Peg + Cat The Parade Problem/The Halloween Problem
7 a.m.
Super Why! The Pupp-Athon
7:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Katerina's Costume/Dress Up Day
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's Asthma/Daniel and Max Play at the Playgroun
8:30 a.m.
Rosie's Rules Family Sports Day/The Cake-Off
9 a.m.
Sesame Street Teacher Appreciation Day
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Zig Zag Plant/Butterfly Drinks
10 a.m.
Donkey Hodie A Donkey Hodie Halloween
10:30 a.m.
Dinosaur Train Have You Heard About the Herd?/Jess Hesperornis
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Making Lemonade Out of Lemons/The Watering Hole
11:30 a.m.
Curious George Mush!/Puppets in the Park
12 p.m.
Sesame Street Teacher Appreciation Day
12:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Paintbrush Boy and Pencil Girl/Save a Tree
1 p.m.
Let's Go Luna! Hola Mariachi/Loco for Cocoa
1:30 p.m.
Donkey Hodie A Donkey Hodie Halloween
2 p.m.
Cyberchase Mother's Day
2:30 p.m.
Molly of Denali Bubbling Up/Eenie Eenie Aye Over
3 p.m.
Hero Elementary When Fur Flies / Pumpkin Palooza
3:30 p.m.
Arthur Fright Night/Citizen Cheikh
4 p.m.
Odd Squad Happy Halfiversary/Good Egg Bad Egg
4:30 p.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
5 p.m.
Curious George Mush!/Puppets in the Park
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
6 p.m.
Alma's Way Trick or Treatasaurus/The Haunted Hallway
6:30 p.m.
Molly of Denali Bubbling Up/Eenie Eenie Aye Over
7 p.m.
Wild Kratts A Bat in the Brownies
7:30 p.m.
Odd Squad Happy Halfiversary/Good Egg Bad Egg
8 p.m.
Alma's Way Trick or Treatasaurus/The Haunted Hallway
8:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Paintbrush Boy and Pencil Girl/Save a Tree
9 p.m.
Nature Cat Stop and Hear the Cicadas/Cold-blooded
9:30 p.m.
Ready Jet Go! Jet's First Halloween
10 p.m.
Cyberchase Mother's Day
10:30 p.m.
Molly of Denali Bubbling Up/Eenie Eenie Aye Over
11 p.m.
Hero Elementary When Fur Flies / Pumpkin Palooza
11:30 p.m.
Arthur Fright Night/Citizen Cheikh
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona