PBS Kids Schedule

December, 2022
  S M T W Th F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Sunday, October 2, 2022

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali Berry Itchy Day/Herring Eggs or Bust
12:30 a.m.
Arthur d.w.'s Blankie/Arthur's Substitute Teacher Trouble
1 a.m.
Odd Squad The O Team/Show Me the Money
1:30 a.m.
Wild Kratts Road Runner
2 a.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
2:30 a.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
3 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The New Girl/Mission Pink
3:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Walking Tall/Go With the Flow
4 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Princess Pinkalicious/Switcheridoo
4:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Parrot Watch/Disappearing Act
5 a.m.
Arthur d.w., Queen of the Comeback/In My Africa
5:30 a.m.
Arthur Arthur Read: Super Saver!/Tibbles to the Rescue!
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Flood of Imagination/Lights Out
6:30 a.m.
Wordworld Princess Sheep/W Drought
7 a.m.
Splash and Bubbles The End of the Ocean/Antarctic Ranger
7:30 a.m.
Dinosaur Train An Apatosaurus Adventure/Nature Art
8 a.m.
Sid the Science Kid Sid's Rainy Play Date
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm at the Restaurant/Calm in Class
9 a.m.
Donkey Hodie Swoop-a-rino/Duck Duck's Great Adventure
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Olive's Library/Nature Walk
10 a.m.
Sesame Street Lunchtime Engineers
10:30 a.m.
Super Why! Little Miss Muffet
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Red Beard the Pirate/The Space Race!
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Princess Pinkalicious/Switcheridoo
12 p.m.
Dinosaur Train An Apatosaurus Adventure/Nature Art
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Sign of the Artist/The One and Only Ghana Kid
1 p.m.
Martha Speaks My Mother the Dog/Martha's Must-Have
1:30 p.m.
Nature Cat The Petrified Wood Mystery/Nature Buddy Clubhouse
2 p.m.
Cyberchase Sustainable by Design
2:30 p.m.
Wordgirl Wishful Thinking/Lady Redundant Woman Gets the Bl
3 p.m.
Hero Elementary Hail Caesar / Picture Perfect
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jigonsaseh/I Am Sacagawea
4 p.m.
Molly of Denali Bird in the Hand/Bye-bye Birdie
4:30 p.m.
Arthur The Tattletale frog/d.w. & Bud's Higher Purpose
5 p.m.
Odd Squad Olympia's Day/Otis's Day
5:30 p.m.
Wild Kratts Tortuga Tune Up
6 p.m.
Alma's Way No-Go Mofongo/Alma vs. Eddie
6:30 p.m.
Curious George For the Birds/Curious George-Asaurus
7 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The New Girl/Mission Pink
7:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Walking Tall/Go With the Flow
8 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Princess Pinkalicious/Switcheridoo
8:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Parrot Watch/Disappearing Act
9 p.m.
Arthur Two Minutes/Messy Dress Mess
9:30 p.m.
Arthur The Friend Who Wasn't There/Surprise!
10 p.m.
Cyberchase Sustainable by Design
10:30 p.m.
Wordgirl Wishful Thinking/Lady Redundant Woman Gets the Bl
11 p.m.
Hero Elementary Hail Caesar / Picture Perfect
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Jigonsaseh/I Am Sacagawea
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona