PBS Kids Schedule

June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
July, 2022
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Catheys Vac and Sew Supported by Cathey's Vac and Sew

Wednesday, May 18, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Chili Jamboree/Hoof Dancing Is Hard
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm at the Restaurant/Calm in Class
1 a.m.
Alma's Way Granny on the Go/Chacho's Day Out
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mary Shelley/I Am Harry Houdini
2 a.m.
Molly of Denali Northern Lilghts/Fiddlesticks
2:30 a.m.
Hero Elementary FIRST DAY OF SCHOOL, PART 1 / FIRST DAY OF SCHOOL,
3 a.m.
Wild Kratts Neck and Neck
3:30 a.m.
Wild Kratts The Blue and the Gray
4 a.m.
Odd Squad O Is for Opposite/Agent Oksana's Kitchen Nightmare
4:30 a.m.
Odd Squad Not So Splash/Switch Your Partner Round and Round
5 a.m.
Arthur Buster's Secret Admirer/The Last King of Lambland
5:30 a.m.
Arthur Francine Redecorates/Arthur the Loser
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Tough Enough/How Cool Is Coral
6:30 a.m.
Ready Jet Go! I Feel the Earth Move/Zerk Visits Earth
7 a.m.
Peg + Cat The Circus Problem/The Buried Treasure Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Frog Prince
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Disappointed at the Pool/Disappointed at the Farm
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Margaret's First Thank You Day
9 a.m.
Sesame Street The Cool Tool Kid
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The March of the Sea Turtles/A Squirrely Situation
10:30 a.m.
Dinosaur Train Hurricane at Pteranodon Terrace/Rafting the Cretac
11 a.m.
Let's Go Luna! Glocken Around the Clock/Good Knight
11:30 a.m.
Curious George The Big Picture/Juicy George
12 p.m.
Nature Cat The Nature Nap Dilemma/Captain Nature Cat's Wild R
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am George Washington/I Am Susan B. Anthony
1 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
1:30 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
2 p.m.
Cyberchase Sustainable by Design
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Band/Best Pink Present
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
4 p.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
4:30 p.m.
Curious George The Big Picture/Juicy George
5 p.m.
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am George Washington/I Am Susan B. Anthony
6 p.m.
Molly of Denali Cabbagezilla/Name Game
6:30 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
7 p.m.
Wild Kratts Bugs or Monkeys?
7:30 p.m.
Wild Kratts Falcon City
8 p.m.
Odd Squad The Sandwich Project/Wax on Wax Odd
8:30 p.m.
Odd Squad No Ifs, Ands, or Robots/Worst First Day Ever
9 p.m.
Arthur I Wanna Hold Your Hand/Whistling in the Wind
9:30 p.m.
Arthur How the Cookie Crumbles/Sue Ellen's Little Sister
10 p.m.
Cyberchase Sustainable by Design
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Invisible Band/Best Pink Present
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona