PBS Kids Schedule

October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Wednesday, August 17, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Piano Problem/Bongo-lympics
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A New Friend at School/ a New Friend at the Playgr
1 a.m.
Alma's Way Alma Picked a Pepper/The Alma Train
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Ibn Batutta/I Am Beulah Louise Henry
2 a.m.
Molly of Denali Sea Lion Crooks and Halibut Hooks/Nature's Medicin
2:30 a.m.
Hero Elementary Sparks' Unplugged / Camp Catastrophe
3 a.m.
Wild Kratts Shadow: The Black Jaguar
3:30 a.m.
Wild Kratts Neck and Neck
4 a.m.
Odd Squad Olive and Otto in Shmumberland
4:30 a.m.
Odd Squad O Is Not for Over
5 a.m.
Arthur He Said, He Said/Bunny Trouble
5:30 a.m.
Arthur That's My Grandma/Bud's Knotty Problem
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Amazing Eyes/Water Walkers
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Date Night/Face on the Fritz
7 a.m.
Peg + Cat The Too Big Dog Problem/The Giant Baby Problem
7:30 a.m.
Super Why! The Great Robot Race
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Miss Elaina Gets Hurt/Daniel Feels Better
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Quiet Time at School/Naptime in Blanket City
9 a.m.
Sesame Street Turtles
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Muddy Buds Hit the Suds/Lights, Camera, Clifford!
10:30 a.m.
Dinosaur Train The Earthquake/Nursery Car
11 a.m.
Let's Go Luna! What a T-wreck!/The Way of the Gaucho
11:30 a.m.
Curious George It Was a Dark & Stormy Night/Curious George, Dog G
12 p.m.
Nature Cat The Deal With Eels/Skip It!
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
1 p.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
1:30 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
2 p.m.
Cyberchase Buzz and the Tree
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Paintbrush Boy and Pencil Girl/Save a Tree
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
4 p.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
4:30 p.m.
Curious George It Was a Dark & Stormy Night/Curious George, Dog G
5 p.m.
Alma's Way Steggie Rescue/Alma Hits the Right Note
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
6 p.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
6:30 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
7 p.m.
Wild Kratts Bugs or Monkeys?
7:30 p.m.
Wild Kratts Wild Ponies
8 p.m.
Odd Squad Portalandia/Slides and Ladders
8:30 p.m.
Odd Squad Running on Empty
9 p.m.
Arthur Big Horns George/Bleep
9:30 p.m.
Arthur Lend Me Your Ear/The Butler Did It
10 p.m.
Cyberchase Buzz and the Tree
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Paintbrush Boy and Pencil Girl/Save a Tree
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Fairy House/Pinkabotta & Peterbotta
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona