PBS Kids Schedule

October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Saturday, August 20, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Groovy Guitar/Treasure Nest
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Learns to Ask First/Friends Ask First
1 a.m.
Alma's Way Alma's Book Swap/Finders Keepers
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Isaac Newton/I Am Golda Meir
2 a.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
2:30 a.m.
Hero Elementary The Feed for Speed / an Uphill Task
5 a.m.
Arthur Buster's Second Chance/Arthur and the Whole Truth
5:30 a.m.
Arthur Fern's Flights of Fancy/Cereal
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog T-Bone, Dog About Town/Clifford's Big Heart
6:30 a.m.
Wordworld The Mystery of the Disappearing Pie/Duck's Family
7 a.m.
Splash and Bubbles Mo's Sunburn/Imagin-ocean
7:30 a.m.
Dinosaur Train An Armored Tail Tale/Pterasaur Flying Club
8 a.m.
Sid the Science Kid Sleep? Who Needs It?!
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A New Friend at School/ a New Friend at the Playgr
9 a.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Butterfly Babies/Elinor's Circus
10 a.m.
Sesame Street Move and Groove on Sesame Street
10:30 a.m.
Super Why! The Great Robot Race
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Things That Go Bump/Sherlock Bones
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Paintbrush Boy and Pencil Girl/Save a Tree
12 p.m.
Dinosaur Train An Armored Tail Tale/Pterasaur Flying Club
12:30 p.m.
Let's Go Luna! The Big Squeeze/Meet the Presses
1 p.m.
Martha Speaks Return of the Bookbots: The Case of the Missing Wo
1:30 p.m.
Nature Cat Snow Way to Keep Warm/So You Think You Know Nature
2 p.m.
Cyberchase Living in Disharmony
2:30 p.m.
Wordgirl The Birthday Girl's Monstrous Gift/Hal the Haggler
3 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
4 p.m.
Molly of Denali Sea Lion Crooks and Halibut Hooks/Nature's Medicin
4:30 p.m.
Arthur He Said, He Said/Bunny Trouble
5 p.m.
Odd Squad Portalandia/Slides and Ladders
5:30 p.m.
Wild Kratts Bugs or Monkeys?
6 p.m.
Alma's Way Alma Picked a Pepper/The Alma Train
6:30 p.m.
Curious George Curious George Flies a Kite/From Scratch
9 p.m.
Arthur That's My Grandma/Bud's Knotty Problem
9:30 p.m.
Arthur Big Horns George/Bleep
10 p.m.
Cyberchase Living in Disharmony
10:30 p.m.
Wordgirl The Birthday Girl's Monstrous Gift/Hal the Haggler
11 p.m.
Hero Elementary AJ'S EXTRA SUPERPOWER, PART 1 / AJ'S EXTRA SUPERPO
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona