PBS Kids Schedule

October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Thursday, August 25, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Can't Ride Trolley/Daniel Can't Get What He
1 a.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Winston Churchill/I Am Cleopatra
2 a.m.
Molly of Denali Welcome Home Balto/Snow Jam
2:30 a.m.
Hero Elementary Friends of the Forest / Chicken Hero
3 a.m.
Wild Kratts Lemur Stink Fight
3:30 a.m.
Wild Kratts Golden Bamboo Lemur
4 a.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
4:30 a.m.
Odd Squad The Trouble With Centigurps/Totally Odd Squad
5 a.m.
Arthur Citizen frensky/d.w.'s Backpack Mishap
5:30 a.m.
Arthur Sue Ellen Gets Her Goose Cooked/Best of the Nest
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! A Sweet Deal/King of Swing
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Which Moon Is Best?/Detective Mindy
7 a.m.
Peg + Cat The Peanut Problem/More Adventures of Robin Hood
7:30 a.m.
Super Why! Hansel and Gretel: A Healthy Adventure
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood It's Love Day!/Daniel's Love Day Surprise
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Waits With Dad/Margaret's New Shoes
9 a.m.
Sesame Street Measuring Big Bird
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Aunt Violet the Pilot/Abra-ca-lifford!
10:30 a.m.
Dinosaur Train Paulie Pliosaurus/Elmer Visits the Desert
11 a.m.
Let's Go Luna! Dragon Dance/Son of the Dragon King
11:30 a.m.
Curious George Buoy Wonder/Roller Monkey
12 p.m.
Nature Cat OCEAN COMMOTION - PART 2
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
1 p.m.
Molly of Denali Fili-Bascan Chefs/Ladybug Sleepover
1:30 p.m.
Hero Elementary The Butterfly Chasers / Something Shady
2 p.m.
Cyberchase Ecohaven Ooze
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkalicious/Glitterizer
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
4 p.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
4:30 p.m.
Curious George Buoy Wonder/Roller Monkey
5 p.m.
Alma's Way Doggone Sox/Alma Spells It Out
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
6 p.m.
Molly of Denali Fili-Bascan Chefs/Ladybug Sleepover
6:30 p.m.
Hero Elementary The Butterfly Chasers / Something Shady
7 p.m.
Wild Kratts Golden Snub Nosed Monkey Man
7:30 p.m.
Wild Kratts BACK IN CREATURE TIME - TASMANIAN TIGER, PART 2
8 p.m.
Odd Squad Train of Thoughts/Overdue!
8:30 p.m.
Odd Squad The Void/Into the Odd Woods
9 p.m.
Arthur The Boy Who Cried Comet/Arthur and Los Vecinos
9:30 p.m.
Arthur No Acting Please/Prunella Deegan and the Disappoin
10 p.m.
Cyberchase Ecohaven Ooze
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Best Day Ever/Catchy Song
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkalicious/Glitterizer
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Burrowing Owl Girl/Olive's Tree
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona