PBS Kids Schedule

October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Sunday, August 28, 2022

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali Seal Dance/Snowboarding Qyah Style
12:30 a.m.
Arthur Prunella's Special Edition/The Secret Life of Dogs
1 a.m.
Odd Squad My Better Half/The Confalones
1:30 a.m.
Wild Kratts The Other Martins
2 a.m.
Alma's Way Alma's Movie Night/Papi the Hero
2:30 a.m.
Donkey Hodie Chili Jamboree/Hoof Dancing Is Hard
3 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's First Day at School/Daniel Plays at Jodi's
3:30 a.m.
4:30 a.m.
Hero Elementary FIRST DAY OF SCHOOL, PART 1 / FIRST DAY OF SCHOOL,
5 a.m.
Arthur The Hallway Minotaur/Ladonna's Like List
5:30 a.m.
Arthur Arthur Plays the Blues/Buster's Sweet Success
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford Cleans His Room/Baby Makes Four
6:30 a.m.
Wordworld Boppin' With the Bug Band/Shuffleword
7 a.m.
Splash and Bubbles Seal Sitters/From Ray to Zee
7:30 a.m.
Dinosaur Train Migration Vacation/Moms Rawk!
8 a.m.
Sid the Science Kid Don't Forget the Leaves
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Explores Nature/Daniel's Nature Walk
9 a.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Speedy Swimming/Strawberry Jam
10 a.m.
Sesame Street Ramp Racers
10:30 a.m.
Super Why! Hansel and Gretel: A Healthy Adventure
11 a.m.
Clifford the Big Red Dog Samantha's Perfect Day/Welcome Home, Natalie Cha
11:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkalicious/Glitterizer
12 p.m.
Dinosaur Train Migration Vacation/Moms Rawk!
12:30 p.m.
Let's Go Luna! Dragon Dance/Son of the Dragon King
1 p.m.
Martha Speaks Bulldozer Versus Dinosaur!/Carolina Tackles Footba
1:30 p.m.
Nature Cat OCEAN COMMOTION - PART 2
2 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 2
2:30 p.m.
Wordgirl Granny's Goodtime All-Cure Spritzer/Mecha-mouse
3 p.m.
Hero Elementary The Butterfly Chasers / Something Shady
3:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
4 p.m.
Molly of Denali Fili-Bascan Chefs/Ladybug Sleepover
4:30 p.m.
Arthur Citizen frensky/d.w.'s Backpack Mishap
5 p.m.
Odd Squad Skip Day/The Great Grinaldi
5:30 p.m.
Wild Kratts Golden Bamboo Lemur
6 p.m.
6:30 p.m.
Curious George Buoy Wonder/Roller Monkey
7 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's First Day at School/Daniel Plays at Jodi's
7:30 p.m.
8:30 p.m.
Hero Elementary FIRST DAY OF SCHOOL, PART 1 / FIRST DAY OF SCHOOL,
9 p.m.
Arthur Sue Ellen Gets Her Goose Cooked/Best of the Nest
9:30 p.m.
Arthur The Boy Who Cried Comet/Arthur and Los Vecinos
10 p.m.
Cyberchase SPACE WASTE ODYSSEY, PART 2
10:30 p.m.
Wordgirl Granny's Goodtime All-Cure Spritzer/Mecha-mouse
11 p.m.
Hero Elementary The Butterfly Chasers / Something Shady
11:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zora Neale Hurston/I Am Charles Dickens
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona