PBS Kids Schedule

October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Wednesday, August 3, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie Royal Sandcastle Builders/Bobski Bounce
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Super Daniel!/Play Pretend
1 a.m.
Alma's Way Alma's Showstopper/Ultimate Helper
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Johann Sebastian Bach/I Am Marie Curie
2 a.m.
Molly of Denali A Fireweed Feast/River Skate
2:30 a.m.
Hero Elementary Search and Rescue / Secret Lives of Teachers
3 a.m.
3:30 a.m.
Wild Kratts Octopus Wildkratticus
4 a.m.
Odd Squad Haunt Squad/Safe House in the Woods
4:30 a.m.
Odd Squad Where There's a Wolf, There's a Way/New Jacket Req
5 a.m.
Arthur The Chronicles of Buster/On This Spot
5:30 a.m.
Arthur Is That Kosher/Never Never Never
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Design Time/A Prize Surprise
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Freebird/Sean's Robotic Arm
7 a.m.
Peg + Cat The Clown Problem/The Ninja Problem
7:30 a.m.
Super Why! Bedtime for Bear
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm for Storytime/Calm at the Clock Factory
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Playtime Is Different/The Playground Is Different
9 a.m.
Sesame Street Teacher Appreciation Day
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why A Moth Mystery/Just Peachy
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Birdwell Island Blues/The Big Red World
10:30 a.m.
Dinosaur Train Don's Hole-iday/We're Not All Dinosaurs
11 a.m.
Let's Go Luna! Speaking Wigglewalker/London Frog
11:30 a.m.
Curious George Monkey the Magnificent/Curious George, Cat Sitter
12 p.m.
Nature Cat Stream and Shout/Hal's Day Off
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
1 p.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
1:30 p.m.
Hero Elementary Toadal Confusion / Hero Hideaway
2 p.m.
Cyberchase The X-Factor
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Garden Gnome Party/That Unicorn Feeling
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sidewalk Art/Gnome at Home
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why A Moth Mystery/Just Peachy
4 p.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
4:30 p.m.
Curious George Monkey the Magnificent/Curious George, Cat Sitter
5 p.m.
Alma's Way Beatbox Big Time/Super Sisters
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Naismith/I Am Temple Grandin
6 p.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
6:30 p.m.
Hero Elementary Toadal Confusion / Hero Hideaway
7 p.m.
7:30 p.m.
Wild Kratts Kickin' It With the Roos
8 p.m.
Odd Squad Not So Splash/By the Book
8:30 p.m.
Odd Squad O vs. The Ballcano/Assistants' Creed
9 p.m.
Arthur The Blackout/Mei Lin Takes a Stand
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Dummy Disaster/Francine and the Feline
10 p.m.
Cyberchase The X-Factor
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Garden Gnome Party/That Unicorn Feeling
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Sidewalk Art/Gnome at Home
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why A Moth Mystery/Just Peachy
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona