PBS Kids Schedule

October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Tuesday, August 30, 2022

Time
Show
12 a.m.
Donkey Hodie A Big Favor for Grampy/A Fair Way to Bounce
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood No Red Sweater for Daniel/Teacher Harriet's New Ha
1 a.m.
Alma's Way Chacho Gets a Bath/Frankie's Four Feet
1:30 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am George Washington/I Am Susan B. Anthony
2 a.m.
Molly of Denali Valentine's Day Disaster/Porcupine Slippers
2:30 a.m.
Hero Elementary FIRST DAY OF SCHOOL, PART 1 / FIRST DAY OF SCHOOL,
3 a.m.
Wild Kratts Capture the Fishmobile
3:30 a.m.
Wild Kratts BACK IN CREATURE TIME - GO DODO GO, PART 1
4 a.m.
Odd Squad BLOB ON THE JOB/PARTY OF 5,4,3,2,1
4:30 a.m.
Odd Squad Slow Your Roll
5 a.m.
Arthur Rhyme for Your Life/For Whom the Bell Tolls
5:30 a.m.
Arthur MacFrensky Good the Bad and the Binky
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Help With Kelp/Treetop Tom
6:30 a.m.
Ready Jet Go! So Many Moons/Project Pluto
7 a.m.
Peg + Cat The Sushi Problem/The Highlight Zone Problem
7:30 a.m.
Super Why! Galileo's Space Adventure
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Substitute Teacher
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Takes Care of Snowball/Margaret's Bathtime
9 a.m.
Sesame Street Camp Out
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The Tomato Drop/Look What I Can Do
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Cool Clubhouse/The Birdwell Islandeers
10:30 a.m.
Dinosaur Train Love Day/A New Leaf
11 a.m.
Let's Go Luna! Leo the Viking/Big Little Trouble
11:30 a.m.
Curious George A Bridge to Farm/Monkey Fever
12 p.m.
Nature Cat Soil Turmoil/Wisteria Hysteria
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
1 p.m.
Molly of Denali Picking Cloudberries/Puzzled
1:30 p.m.
Hero Elementary Back on Track / Switcheroo-Er
2 p.m.
Cyberchase A Renewable Hope
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Whale of a Song/Pinkabubbles
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Tomato Drop/Look What I Can Do
4 p.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
4:30 p.m.
Curious George A Bridge to Farm/Monkey Fever
5 p.m.
Alma's Way Granny on the Go/Chacho's Day Out
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Catherine the Great/I Am Tomioka Tessai
6 p.m.
Molly of Denali Picking Cloudberries/Puzzled
6:30 p.m.
Hero Elementary Back on Track / Switcheroo-Er
7 p.m.
Wild Kratts Red Panda Rescue
7:30 p.m.
Wild Kratts Spirit Bear
8 p.m.
Odd Squad Oscar and the Oscarbots/Picture Day
8:30 p.m.
Odd Squad A Case of the Sing-alongs/Ms. O Uh-Oh
9 p.m.
Arthur The Good Sport/Crushed
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Numbers Nightmare/Brain Gets H
10 p.m.
Cyberchase A Renewable Hope
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Whale of a Song/Pinkabubbles
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Tomato Drop/Look What I Can Do
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona