PBS Kids Schedule

October, 2022
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Sylvan Learning+ Supported by Sylvan Learning

Monday, August 8, 2022

Time
Show
12 a.m.
Molly of Denali New Nivagi/Crane Song
12:30 a.m.
Arthur What Scared Sue Ellen?/Clarissa Is Cracked
1 a.m.
Odd Squad O vs. The Ballcano/Assistants' Creed
1:30 a.m.
Wild Kratts Mystery of the Weird Looking Walrus
2 a.m.
Alma's Way Junior's Story/Anniversary Surprise
2:30 a.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
3 a.m.
Donkey Hodie Royal Sandcastle Builders/Bobski Bounce
3:30 a.m.
Donkey Hodie The Yodel Birds Are Coming/A Lot of Hot
4 a.m.
Donkey Hodie The Cow and Potato Bug Opera/Everything Explorers
4:30 a.m.
Donkey Hodie Growing the Ungrowdenia/Camp Buddy Buddy
5 a.m.
Arthur The Cherry Tree/Matchmaker Matchbreaker
5:30 a.m.
Arthur Double Tibble Trouble/Arthur's Almost Live Not Rea
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Nick's Cricket/Go With the Flow
6:30 a.m.
Ready Jet Go! Astronaut Ellen Ochoa!
7 a.m.
Peg + Cat PEG AND CAT SAVE THE WORLD: PART 2
7:30 a.m.
Super Why! King Eddie Who Loved Spaghetti
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Obstacle Course/Daniel Plays in a Gentle
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Uses His Words/All Aboard!
9 a.m.
Sesame Street Elmo's Airlines
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog A Reasonable Eggsplanation/The Special Agents of B
10:30 a.m.
Dinosaur Train DINOSAUR BIG CITY, PT. 1/DINOSAUR BIG CITY, PT. 2
11 a.m.
Let's Go Luna! Castells in the Air/Barcelona Birdy
11:30 a.m.
Curious George Duck Helper George/George's New Home
12 p.m.
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
1 p.m.
Molly of Denali Reading the Mud/Unsinkable Molly Mabray
1:30 p.m.
Hero Elementary Knot So Fast / Made in the Shade
2 p.m.
Cyberchase Designing Mr. Perfect
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Petercadabra/Sleepless in Pinkville
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
4 p.m.
Donkey Hodie The Fastest Fetcher/Bobbly Ball
4:30 p.m.
Curious George Duck Helper George/George's New Home
5 p.m.
Alma's Way Alma on Ice/Junior's Lost Tooth
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Albert Einstein/I Am Carol Burnett
6 p.m.
Molly of Denali Reading the Mud/Unsinkable Molly Mabray
6:30 p.m.
Hero Elementary Knot So Fast / Made in the Shade
7 p.m.
7:30 p.m.
Wild Kratts Walk on the Wetside
8 p.m.
Odd Squad Now You Don't See Me/Moustache Confidential
8:30 p.m.
Odd Squad Disorder in the Court
9 p.m.
Arthur War of the Worms/I Owe You One
9:30 p.m.
Arthur Arthur's Snow Biz/Bugged
10 p.m.
Cyberchase Designing Mr. Perfect
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Petercadabra/Sleepless in Pinkville
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Missing Squeakykins/The Cloud-O-Matic
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why Make Music Naturally/Light the Way
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona